Kapat
(0) ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Mobilya Satın Alırken Ortaya Çıkabilecek Gizli Maliyetler

  Mobilya Satın Alırken Ortaya Çıkabilecek Gizli Maliyetler

  Mobilya Maliyetiniz Neden Etiket Fiyatından daha Pahalıya Geliyor?

  Mobilya satın alırken gizli maliyetler ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden genellikle etikette gördüğünüz fiyatından daha fazla bir maliyet oluşur. 1000 TL etiket fiyatı olan bir kanepeyi satın alırken fiyatı bir anda 1300 TL olabilir. Bugüne kadar başınıza hiç gelmedi mi?

  Mobilya satın almak, diğer tüketici ürünlerini satın almaktan (araba, elektronik ya da başka herhangi bir ürün) satın almaktan farklı değildir. Satın alırken ortaya çıkan fiyat yükselmeleri, gizli ücretler, sigorta ve vergi sizi şaşırtmamalı.

  Özellik Eklenmesi

  Bazen bir kanepenin görünümünü ve tarzını beğenirsiniz, ancak farklı bir kumaşta olmasını istersiniz. Ayakları için farklı bir renk istersiniz, belki de farklı bir stil istersiniz. Belki de ekstra yastıklar istersiniz. Yapılabilir, ancak genellikle bir maliyet ortaya çıkar.

  Mobilyayı kendi isteğinize göre uyarlamak, güzel olduğu kadar genellikle de fiyatı artırır. Bu düzenlemeyi satın alma işlemi yaptığınız sırada yapmalısınız. Farklı bir kumaş, ayak ya da teşhirdekinden farklı bir şey sipariş ettiğinizde satış görevlisine, ek masrafların çıkıp çıkmayacağını mutlaka sormalısınız.

  Mobilya Koruma Planları

  Bazen mobilya mağazaları size mobilya koruma planları satmaya çalışacaktır. Bu planlar, belirli bir zaman dilimi içerisinde mobilyanıza bir şey olursa onarım önerir. Bu, bir nevi ürünü sigortalatmaya benzemektedir. Bazı insanlar sigortanın daha iyi geldiğini düşünürken, bazıları ekstra harcamaya değmez diye düşünebilir.

  Kumaş Koruma Planları

  Mobilya koruma planlarına benzer şekilde, kumaş koruma planları herhangi bir kaza durumunu özellikle kumaşınızla ilgili, kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Yine, bu, bir sigorta poliçesi almaya benzedir. Böyle bir koruma planını satın almayı kabul etmeden önce, aldığınız ürünün gerçekten buna değer olup olmadığı iyice düşünün. Küçük çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, bu sigorta planını satın almayı düşünmek isteyebilirsiniz.

  Teslimat Ücretleri

  Bazen müşteriler satın alma sırasında teslimat bedelini öğrenir ve bu ekstra parayı ödemek zorunda kalmanın mutsuzluğu ile tüm satın alma işlemini iptal eder. Buna sebep, müşteri tam ödeme yapmaya hazır olduğu esnada teslimat ücreti masraflarının hemen ortaya çıkmasıdır.

  Bir mobilya satın almaya karar vermeden önce teslimat masrafları ve politikaları hakkında soru sorun, böylece kötü bir sürprizle karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Hantal ve ağır mobilyaların satıcıdan evinize gönderilmesinin lojistik olarak bir maliyeti olduğunu düşünün. Eğer bu yükü kendiniz çekebilirseniz, maliyetini de düşürmüş olursunuz. Ancak bir kamyon kiralamanız gerekiyorsa veya mobilyaları eve getirmek için birini kiralamanız gerekiyorsa, o masrafı bütçenize de eklemeyi unutmayın.

  Kurulum Ücretleri

  Teslimatla ilgili başka bir maliyet ise kurulumdur ve bu maliyetinin perakendeci ile ilgisi olmayabilir. Sonuçta aldığınız ürünün evinize getirilip kurulması ya da yerine aldığınız ürünün sökülmesi gerekmektedir. Asansörü bulunmayan, çok katlı binalarda oturanlar için özellikle düşünülmesi gereken bir durumdur. Bu durum aynı zamanda dar kapıları veya koridorları olan tek katlı evler için de geçerlidir. Mobilyayı içeriye taşıyıp, kurulum yapacak şirketler var ise de bu işi kesinlikle bir ücret karşılığı yapacaklardır. Dolayısı ile mobilyayı satın aldığınız mağazaya, satın almadan önce ücrete kurulumun dâhil olup olmadığını sormalısınız. Eğer dahil değil ise kurulumu da ek masraf olarak hesaba katmanız gerekmektedir. 

  Yorum Bırak