Kapat
(0) ürün
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Kategoriler
  Filtreler
  Ayarlar
  Arama

  Yatak Odası Mobilyası Seçiminin Püf Noktaları

  Yatak Odası Mobilyası Seçiminin Püf Noktaları

  Yeni bir yatak odası mobilyası seçmek hem heyecan vericidir hem de korkutucudur. Heyecan vericidir çünkü kim yeni ve taze şeyleri sevmez ki? Korkutucudur çünkü mobilya pahalı ve seçiminde hata yapma gibi bir lüksümüz yok. Neyse ki, mağazaya gitmeden önce kendinize birkaç soru sorarsanız ihtiyacınıza göre olan doğru mobilyayı seçebilirsiniz.

  Mobilyanın Kullanıcısı Kim?

  Kendi ana yatak odanıza mı yeni mobilya satın alıyorsunuz? Yoksa bir çocuk odası için mi ya da genç odası için mi? Ya da konuklarınız için mi bir yatak odası dekor edeceksiniz? Açıkçası, doğru seçim mobilyalar hem stil hem de tasarım açısından odanın kullanıcısına göre değişiklik gösterebilir.  

  Bütçeniz Ne Kadar?

  Bütçenizin tam olarak neye yeteceğini belirlemeden yapılacak bir satın alma işlemi akıllıca değildir. Mobilya haliyle masraflı bir üründür. Bu nedenle, satın alma işlemini yapmadan önce kendinize dürüşt olun. Hayalleriniz büyük ancak banka hesabınız küçükse, yapılabilecek birkaç seçenek var:

  •          Sadece bir mobilya ya da mobilyanın bir parçasını alıp geri kalanını zamanla satın almak.
  •          İkinci el olarak daha uygun bir şekilde satın almak.
  •          Daha düşük kaliteli ve fiyatlı mobilya satın almak.

  Kalitesi Ne Olacak?

  Açıkçası, birkaç ay içinde parçalanacak hurda mobilyaları istemiyorsunuz. Ancak bu mutlaka en kalitelisine sahip olmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Bütçeniz, göze alabileceğiniz kaliteyi belirlemede büyük bir rol oynamaktadır. Ana yatak odasında kaliteli mobilyalar için daha fazla harcama yapmaya değer, ancak bir iki yıl içinde değiştirilecek bir çocuğun yatak odası seti için kalite birkaç seviye düşürülebilir. Yatak için kalite aranılabilir fakat komodin, başlık veya karyola için kaliteden fedakârlık yapabilirsiniz.

  Odanın Büyüklüğü Ne Kadar?

  Küçük bir yatak odasını dekor ediyorsanız, büyük bir karyola veya şifonyer almak mantıklı değildir. Aynı şekilde oldukça büyük bir odaya sahip olduğunuz için şanslıysanız, küçük veya sayıca az mobilya parçaları seçmeyin. Ölçü, iyi dekore edilmiş bir oda için çok önemlidir. Daha açık bir şekilde söylemek gerekirse, mobilya boyutunun alan boyutu ile dengede olması gerekmektedir. Herhangi bir oda için mobilya satın almadan önce bu dengeyi yakalamak gerekmektedir. Yeni aldığınız bir şifonyerin evinizin koridorundan veya yatak odasının kapısından geçmediğini iş işten geçtikten sonra keşfetmek istemezsiniz. 

  Neye İhtiyacın Var?

  Neye ihtiyacınız olduğunu ve bu doğrultuda yapılan bir satın alma işlemi işinize çok yarayacaktır. Örneğin, makyajınızı sadece banyoda yapıyorsanız, şifonyer satın almak mantıklı olmayabilir. Yatak odasını iki kişi kullanıyorsa iki adet komodin ihtiyacınız olacaktır. Siz veya eşiniz çok uzun boylu ise, ayak tabanı olmayan bir karyola seçmelisiniz.

  Bir şifonyer çok güzel, fakat yeterli çekmecesi yoksa sizin için doğru ürün olmayabilir. Ayrıca, ihtiyaç listenizi belirlerken yaşam tarzınızı da hesaba katmalısınız. Örneğin, çocuğunuz sizinle yatmayı seviyorsa, ölçüsü daha büyük bir yatak satın alabilirsiniz.

  Dekorasyon Tarzınız nedir?

  Modern olan şeyleri seviyorsanız, eski Retro tarzı yatak odası takımından memnun olmayacaksınız. Eğer hali hazırda kendi tarzınız varsa ve bunu kısmen de uyguladıysanız, onu tamamlayan mobilyaları almak mantıklıdır. Unutmayın seçeneğiniz çok!

  Oda Paylaşılıyor mu?

  İster iki kardeş, isterse evli bir çift olsun odayı iki kişi paylaşıyorsa, mobilya seçerken her iki insanı da hesaba katmanız gerekir. Eğer iki kardeş ise, her biri için yatak gerekecek. Herhangi bir paylaşımlı oda için her iki sakininin kıyafetlerini koyabileceği kendilerine ait bir gardıroba, bir komodine veya abajura ihtiyacı var. Aynı zamanda insanların zevk ve isteklerini de düşünmelisiniz. Uzlaşma gerekli olabilir, ancak kimse yatak odasından mutsuz olmamalıdır.

  Yorum Bırak